Wednesday, April 14


INNER CITY (“Academiegebouw”)

10.00-17.00

Workshop 1


The evolution of semantic structure

Workshop 2


Models of language evolution - Does the math add up?

Workshop 3


Birdsong/Animal communication and the evolution of speech

Workshop 4


The biological basis of cerebral dominance


17.00-17.50

Registration & Welcome

18.00-19.00

Eörs Szathmáry (Budapest): Neuronal replicators and language

19.30-21.00

Welcome Buffet

Thursday, APRIL 15

UNIVERSITY CAMPUS (“de Uithof”)

8.30-9.00

Registration

9.00-10.00

Robert Berwick (MIT): Invariants and Variation in Biology and Language Evolution

10.00-11.00

Wil Roebroeks (Leiden): The silence of the stones - On the archaeological record for (Neandertal) language

11.00-11.30

Coffee/Tea break


Session A1

(Modelling)

Session B1

(Behavioral Biology)

Session C1

(Linguistics)

Session D1

11.30-12.00

Foster, Slayton

Kagawa, Yamada, Lin, Okanoya

Versteegh, Sangati, Zuidema

Winter

12.00-12.30

De Bie, Scott-Philips, Kirby, Verheij

Van Heijningen, De Visser, Zuidema, Ten Cate

Bentz, Christiansen

Kazakov

12.30-13.00

Desalles

Ohms, Gill, Van Heijningen, Beckers, Ten Cate

Knott

Tamariz

13.00-14.15

Lunch

14.15-15.00

Gerhard Jäger (Tübingen)

Constance Scharff (Berlin)

Thomas Wynn & Frederick Coolidge (Colorado Springs)

-


Session A2

(Modelling)

Session B2

(Behavioral Biology)

Session C2

(Linguistics)

Session D2

15.00-15.30

Monaghan, Christiansen, Fitneva

Bouchet, Blois-Heulin, Lemasson

Scott-Philips



Poster Session


15.30-16.00

Bleys

Meguerditchian, Vauclair

Luuk

16.00-16.30

Schrementi, Gasser

Cartmill, Byrne

Lindsay, Aronoff

16.30-17.00

Coffee/Tea break


Session A3

(Modelling)

Session B3

(Behavioral Biology)

Session C3

(Linguistics)

Session D3

17.00-17.30

Burkett, Griffiths

Lyn, Greenfield, Savage-Rumbaugh, Russell, Gillespie-Lynch, Hopkins

De Boer

Laskowski

17.30-18.00

Blythe

Gillespie-Lynch, Feng, Greenfield, Savage-Rumbaugh, Lyn, Khou

Martelli, Serrurier, Barney, Steele

Schouwstra

18.00-18.30

Yamauchi, Deacon, Okanoya

Meunier, Vauclair

Hombert

Pritchard

18.30-19.00

Wine Reception (offered by Cambridge University Press to celebrate the publication of The Evolution of Language by W. Tecumseh Fitch)

INNER CITY (“Academiegebouw”)

20.00-22.00

Public Event (for the general public, partly in Dutch): Taal en genen (Language and Genes)


Friday, APRIL 16


UNIVERSITY CAMPUS (“de Uithof”)

8.30-9.00

Registration

9.00-10.00

Morten Christiansen (Cornell): Brains, genes and language evolution

10.00-11.00

Stephen Anderson (Yale): What is special about the language faculty, and how did it get that way?

11.00-11.30

Coffee/Tea break


Session A4

(Modelling)

Session B4

Session C4

(Cognitive psychology)

Session D4

11.30-12.00

Verhoef, De Boer

Wallez, Vauclair

Smith, Wonnacott

Van Rooij

12.00-12.30

Gerasymova

Filatova, Hoyt, Burdin

Del Giudice, Kirby, Padden

Bryson

12.30-13.00

Van Trijp

Crow

Cuskley, Kirby, Simner

Meyer, Wuerger, Uomini

13.00-14.15

Lunch

14.15-15.00

Lemasson, Zuberbühler

Ann Senghas (Columbia) & Asli Özyurek (MPI-Nijmegen)

Fitch, Arbib, Donald

-


Session A5

(Modelling)

Session B5

(Gesture/sign language)

Session C5

(Cognitive psychology)

Session D5

15.00-15.30

Micelli

Coppola, Senghas

Matthews, Kirby, Cornish



Poster Session


15.30-16.00

Kyriacou, Johansson

Kita, Özyürek, Allen, Ishizuka

Cornish, Christiansen, Kirby

16.00-16.30

Hira, Bartlett

Flaherty, Goldin-Meadow

Misyak, Christiansen, Tomblin

16.30-17.00

Coffee/Tea break


Session A6

(Modelling)

Session B6

(Gesture/sign language)

Session C6

(Cognitive psychology)

Session D6

17.00-17.30

Baronchelli, Tao Gong, Loreto, Puglisi

Sandler, Israel

Smith, Skarabela, Tamariz



Poster Session


17.30-18.00

Tao Gong

Meir, Lifshitz, Ilkbasaran, Padden

Lewis, Knight

18.00-19.00

Maggie Tallerman (Newcastle): Lost in a linguistic jungle: What's in the language faculty?

INNER CITY (“Academiegebouw”)

20.00-22.00

Conference dinner



Saturday, APRIL 17


UNIVERSITY CAMPUS (“de Uithof”)

8.30-9.00

Registration

9.00-10.00

Peter Gärdenfors (Lund): The evolution of semantics: a meeting of minds

10.00-10.30

Coffee/Tea break

10.30-11.15

Rebecca Cann & Karl Diller (Hawaii)

Patricia Greenfield (UCLA)

Marilyn Vihman (York)


Session A7

(Modelling)

Session B7

(Gesture/sign language)

Session C7

(Cognitive psychology)

11.15-11.45

De Beule, Bleys

Kendon

Roberts

11.45-12.15

Quillinan, Kirby, Smith

Zlatev, Donald, Sonnesson

Lupyan

12.15-12.45

Loetzsch, Spranger

Fay, Lim

Dale, Lupyan

12.45-14.00

Lunch

14.00-14.45

Alan Barnard (Edinburgh)

Kathleen Gibson (Houston)

Eva Jablonka & Daniel Dor (Tel Aviv)


Session A8

(Modelling/Linguistics)

Session B8

(Gesture/sign language)

Session C8

14.45-15.15

Mehler, Weiss, Menke, Luecking

Brown

Kita, Kantartzis, Imai

15.15-15.45

Cassieles, Progovac

Langus

Pepperberg

15.45-16.45

Terrence Deacon (Berkeley): Language and complexity: evolution inside out

16.45-17.00

Coffee/Tea break

17.00-18.00

Business Meeting